Lucidní snění je v podstatě stav, kdy si snící plně uvědomuje, že sní, a často také může obsah svého snu korigovat a manipulovat se svými myšlenkami. Díky tomu můžete mít své sny pod kontrolou. Pokud tedy nechcete být ve snu naháněna vrahem, prostě si děj posunete. Anebo jej zaměníte za úplně nový příběh. Jen vy budete rozhodovat o tom, co se ve snu stane. Lucidní snění je známo už od starověku, již sám Aristoteles se o něm zmiňoval. Ale dříve byly tyto praktiky spojovány pouze s těmi, kdo mají zkušenosti s nadpřirozenem.
Proč ovládat své sny?
Každý den se setkáváme s nespočtem podnětů a lucidní snění vám může pomoci odemknout dveře vašeho podvědomí, kde se tato setkání často uchovávají. Do této krajiny podvědomí také schováváme některé z našich nejzásadnějších životních vzpomínek, silných emocí a tvůrčích úvah, takže přístup do světa snů vám paradoxně může vlastně pomoci uvědomit si svou upřímnou realitu.
Vaše podvědomí není tak nepředvídatelné – a pro mnoho z nás může být lucidní snění mnohem bezpečnější a příjemnější než normální snění. Kromě prohloubení vztahu se sebou samým může lucidní snění potenciálně pomoci duchovním osobám komunikovat s blízkými, kteří přešli na druhý břeh. Během lucidního snění můžete navázat kontakt s různými entitami.
Jak začít lucidně snít?
Jako první je třeba obrátit své vědomí před spaním právě k myšlenkám na své vědomí. Schopnosti lucidního snění ve skutečnosti posilujeme, když jsme vzhůru, takže je třeba si během dne všímat veškerých detailů svého těla a okolí. Musíte aktivovat všechny své smysly a celý den je důkladně vnímat.
Také je vhodné si svou realitu otestovat. Testování reality spočívá v provádění testů během dne, které zpochybňují vaši současnou realitu ve snaze přenést tuto činnost do lucidních snů, aby vám pomohly říct, zda spíte, nebo ne.
Například můžete zatlačit jeden ukazováček do dlaně druhé ruky. Pokud sníte, ukazováček může projít dlaní. Čím více kontrol reality provedete v bdělém stavu, tím je pravděpodobnější, že je provedete i ve snu – a vy tak budete vědět, zda své sny budete moci ovládat.
Metoda WTBT
Je ověřeno, že lidé, kteří se v noci často budí, si lépe zapamatují, co se jim zdálo. A právě to je podstatou metody WTBT (wake back to bed). Ta nabádá k záměrnému probouzení se každých pár hodin. Ihned po nočním probuzením byste si měla své sny detailně zanalyzovat, a následně znovu ulehnout s tím, že chcete pokračovat v místě, kde jste se probudili. Nicméně tato metoda může mít neblahý dopad na váš spánkový cyklus, takže byste ji neměla provádět často, a určitě ne pravidelně.
Je lucidní snění bezpečné?
Nejenom, že je tento typ snění bezpečný, ale také může být opravdu prospěšný pro vaši kreativitu a zdraví. Jakmile jednou zažijete tento neomezený svět, kde je pro vás možné cokoli, je mnohem pravděpodobnější, že si tuto sebedůvěru, kreativitu a smysl pro odvážné dobrodružství přenesete i do svého bdělého života.
Ti, kteří ovládají lucidní snění jsou kreativnější, mají větší sklony k řešení problémů a jsou úspěšnější v kreativním projevu než ti, kteří lucidní sny nemají. Další zdravotní přínosy zahrnují zmírnění úzkosti a posttraumatické stresové poruchy.
Jen pozor, pokud trpíte depresemi, měla byste se lucidnímu snění vyhnout, protože může vyvolat určitou emoční intenzitu, která může vést k horšímu pocitu. A abychom uvedli na pravou míru jednu z největších mylných představ o lucidním snění: smrt ve snu nevyvolává fyzickou smrt. Prostě se probudíte, v pořádku a zdraví. Nebo budete snít dál.
Vaše podvědomí je obrovskou součástí vaší identity. Prostřednictvím lucidního snění se můžete naučit, jak se napojit na svou kompletní multidimenzionalitu. Jen je třeba kontrolovat, jak se během celého snění cítíte. Zezačátku můžete pociťovat silné emoce, jelikož vám může sen přijít až moc živý. Zkusíte to také?
Zdroj foto: www.freepik.com