Přírodní všelék. Přesně takto bývá mnohými odborníky i laiky označován zázvor. Jeho léčivé účinky byly již ověřeny minulostí a můžeme klidně říct, že se jedná o exotickou rostlinu, jejíž původ lze hledat v oblastech Indie anebo Číny. V Evropě jej ale lidé znají také již od dob starověku. Používali jej v dobách antiky starověcí Řekové a Římané. Dnes se objevuje zázvor jak v klasické farmacii, tak především v oblasti přírodního léčitelství. Praví se, že by člověk měl pozřít každý den 4 gramy zázvoru v čerstvém stavu. U nás se ale spíše prosazují zázvorové čaje a potraviny s jeho obsahem.
V čem je zázvor jedinečný?
Zázvor je řazen mezi trvalky, které disponují rozvětvenými silnými oddenky charakteristické chuti a vůně. Hlavní složkou zázvoru jsou terpeny. Za nezaměnitelnou vůni může zingiberen a za ostrou palčivou chuť gingerol. Při vaření se právě druhá zmiňovaná látka mění v tu první. Využívá se toho ostatně i při výrobě parfémů a vonných látek. V přírodě dnes zázvor bohužel nenajdeme. Dá se ovšem klidně vypěstovat i v našich podmínkách. Potřebuje jen dostatek vláhy a slunečního záření.
V jakém stavu je zázvor ideální?
Pokud můžete, tak si určitě kupte anebo vypěstujte zázvor čerstvý. Jeho účinky jsou logicky prokazatelně nejlepší. Dá se klidně přidat jak do slaných, tak i do sladkých pokrmů a dokáže vykouzlit kouzelné chutě a vůně. Jedná se o vcelku výrazné koření, které ale každému nemusí činit dobře. Volit je možné klidně i kandovaný zázvor jako pochutinu anebo sušenou verzi, která má maximální výdrž.
Pozitivní účinky zázvoru
Asi největší klasikou je využití zázvoru při nachlazení as chřipce. Preventivní pití zázvorového čaje ještě nikomu neublížilo, ba naopak. Zázvor ale umí efektivně pomoct i při nadýmání a problémech s plynatostí. Vynikající je i jako lék proti pálení žáhy.