Je jasné, že pro správnou regeneraci je pro obě pohlaví důležitý dostatek spánku, aby nedocházelo k únavě. U žen však pojem „dostatečný spánek“ zpravidla skrývá o něco více času než u mužů.
Záleží na mozkové aktivitě
Rozhodně je známým tvrzením, že muži nezvládají dělat více věcí najednou. Ženy jsou však v takzvaném multitaskingu zběhlejší – je to díky tomu, že ženský mozek je komplexnější a kvůli větší zátěži tak potřebuje o něco více odpočinku ke správné regeneraci. Nejedná se však o rozdíl hodin, ženám stačí v průměru pouze o dvacet minut spánku navíc oproti mužům.
Bdělost jako spouštěč nemocí
Ačkoliv ne vždy je možné našemu tělu poskytnout dostatečné množství spánku pro odpočinek mozku i těla, na spánek by se mělo více dbát a věnovat mu dost času. Při jeho nedostatku totiž může dojít k únavě, nepohodě a rozladěnosti. Jedná-li se o dlouhodobou nedostatečnost odpočinku tělu to pak může způsobit řadu problémů. Například větší náchylnost ke krevním sraženinám, kardiovaskulárním onemocněním, depresi, nadváze a diabetu.
V horším případě pak dochází také k oslabení imunity, která může vést k zánětům, v extrémních případech až k nádorovému bujení. Jako prevenci proti různým nemocem se proto nebojte občas v peřinách zůstat o něco déle, naopak to vašemu tělu i mysli prospěje.
Ženy jsou od přírody citlivější
Obecně se dá říci, že ženy jsou jemnější konstituce a náchylnější na jakékoliv výkyvy. Často musí zastat přes den řadu důležitých úkonů namáhavých nejen pro mozek, ale také pro tělo. Proto je důležité věnovat dostatek času spánku, kdy se mozková kůra regeneruje. Při nedostatku odpočinku u žen rychle dochází ke zdravotním a psychickým potížím.
Nenechte si ráno vzít svých (minimálně) dvacet minut navíc v posteli, máte totiž vědecky podložené, že vašemu tělu to škodí, užívejte si proto času v peřinách.
Zdroj foto: freepik.com