Jestliže se u někoho v rodině objeví nějaké onemocnění, zcela přirozeně přichází obava, zda se jedná o dědičnou nemoc. Spánková apnoe je poměrně častým problémem, pokud někdo ve vaší rodině trpí tímto problémem, je zcela přirozené ptát se, zda se to může týkat i vás.
Spánková apnoe
Při spánkové apnoe v podstatě dochází k přerušení dýchání během spánku. Tento proces se během noci opakuje mnohokrát, přičemž narušuje přísun kyslíku a tím i kvalitu spánku. Příznaků může být několik, od hlasitého chrápání po náhle probuzení či ranní bolesti hlavy. Jedná se tedy o nepříjemné onemocnění, které je nepříjemné pro samotného pacienta a případně i toho, s kým sdílí postel. Možností léčby není mnoho, je však důležité tento problém řešit, aby nedošlo k dalším komplikacím.
Dědičnost
Existují dva druhy spánkové apnoe – obstrukční a centrální. Při centrální apnoe dochází k přerušení dýchání kvůli tomu, že mozek nevysílá dostatečné signály do svalů zajišťujících dýchání. Jedná se o méně častý druh, než je obstrukční apnoe.
Centrální spánková apnoe není považována za dědičnou. Při obstrukční apnoi je přísun vzduchu přerušen kvůli slabým svalům v zadní části krku. U toho typu je možné, že je v některých případech dědičný. Nemá však jediný spouštěč, takže vzniknout může na základě různých faktorů.
Rizikové faktory
Mezi dědičné rizikové faktory pro vznik obstrukční spánkové apnoe patří struktura kostí obličeje, napětí svalů horních cest dýchacích a rozložení tělesného tuku. Anatomie obličeje je v rodině mnohdy podobná, proto ji lze považovat za dědičný faktor. Existují však i další nepříznivé faktory mezi které patří například obezita, kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka, astma či spaní na zádech.
Spouštěčů spánkové apnoe je celá řada, nelze proto jasně říci, zda je dědičná. Pokud se však tento problém ve vaší rodině objevil, je dobré mít se na pozoru.
Zdroj foto: www.pixabay.com