Parní sauna či parní lázeň, ale chcete – li pára je příjemně teplá mlhová lázeň. Vyznačuje se velmi vysokou vlhkostí a blíží se 100%, ale také oproti sauně nízkou teplotou, která zde dosahuje zhruba 45° C. Proto je vhodná i pro lidi, kterým se v sauně dělá mdlo. Zajímá vás, jaké jsou zdravotní účinky parní lázně a jak se na pobyt v ní připravit? Pak čtěte náš článek dále.
Kdy parní lázeň pomáhá
Pobyt ve vlhké a teplé páře se používá při revmatických potížích, zánětu nosohltanu a pro uvolnění dýchacích cest. To však zdaleka není vše a pobyt v páře navíc pomáhá kůži, přispívá k čištění pokožky a bojuje proti akné. Zapomenout nesmíme ani na psychickou relaxaci a lepší odolnosti vůči stresu. Výborná je návštěva páry například po náročném dni v zaměstnání jako vhodná možnost navození uvolnění a celkového odpočinku.
Před pobytem v páře
Tato procedura se absolvuje několik hodin po jídle. Před pobytem v páře je nutné se z hygienických důvodů osprchovat. Výhodou oproti sauně je to, že se nemusíte vysoušet, jdete do vlhkého prostředí. Jakmile páru opustíte, je vhodné se ochladit, nejprve ve sprše, poté vstupem do ochlazovacího bazénku. Pak teprve můžete jít i ven, pokud to vaše centrum umožňuje.
Nazí nebo v plavkách?
V páře se sedí většinou na nějaké látce: ručník či prostěradlo. Jestliže budete používat svůj ručník, počítejte s tím, že si musíte vzít další do zásoby. Po proceduře bude jeden mokrý a už byste se neměli do čeho utřít. V páře jsou většinou lidé úplně nazí, až na některé výjimky v aquaparcích a veřejných bazénech.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay