Chvíli se zdálo, že všechna běžná respirační onemocnění vytlačil Covid-19, nyní se ale ukazuje, že to není pravda – a sezona chřipek, viróz a nachlazení je zase zpět. A řádí ve velkém. Pokud ani vám se viróza nevyhnula, musíte si umět poradit, a to nejlépe bez léků. Při běžné viróze totiž nejlépe účinkují přírodní léčiva, bylinky ale i babské rady. Jak si poradit s virózou, když se chcete zase rychle dostat do formy?
Na virózu zázračné léky nejsou
Už tak nějak máme ve zvyku léčit všechna onemocnění léky, jenže na obyčejnou virózu nebo nachlazení, žádné konkrétní léky nejsou. Jestliže vás trápí ucpaný nos, bolest a škrábání v krku, kašel nebo zvýšená teplota, nemusíte se hned vydat k lékaři. Určitě ale musíte zůstat pár dní doma a léčit se.
A jak? Kromě toho, že určitě můžete sáhnout po volně dostupných lécích, které pomohou na kašel nebo bolest v krku, se můžete snažit bojovat proti viróze přirozeným způsobem, což je mnohdy mnohem lepší a vyléčíte se rychleji. Pozor rovněž na antibiotika. I když ty musí předepsat lékař, je třeba mít na paměti, že antibiotika pomáhají pouze na bakteriální infekce. Na běžnou virózu, která je způsobena viry, nefungují, a mohou tělu pak spíše uškodit.
Už s prvními příznaky ulehněte do postele
Na virózu spolehlivě funguje hlavně klid na lůžku. Tělo potřebuje čas, aby se uzdravilo úplně, a k tomu potřebuje klid. Pokud se tedy i s příznaky nachlazení pouštíte do práce, děláte běžné věci a fungujete jako obvykle, když jste zdraví, děláte velkou chybu – a dobu nemoci si tím výrazně prodlužujete.
Někdy postačí opravdu jen dva nebo tři dny na lůžku a můžete být zase jako rybička, určitě virózu nepodceňujte, protože i ta, stejně jako každá jiná nemoc, tělo oslabuje. Nehledě na to, že na pracovišti můžete nakazit i někoho dalšího. Při viróze byste měli zůstat v teple, na lůžku, dbát na přísun vitamínů a minerálů a je vhodné dopřát si také dlouhý a nerušený spánek.
Viry dostaňte z těla ven
Při viróze je velmi důležitý přísun tekutin. Organismus se musí hydratovat, aby došlo k urychlení léčby. Zároveň je důležité myslet na to, že pokud budete mít málo tekutin, otevíráte tak bránu pro další bacily a infekce může postupovat, tím se může také horšit váš stav. Pijte hodně vody, bylinných čajů a dopřejte si také zeleninové nebo masové vývary. Z čajů je nejlepší zázvorový a mátový, dochutit je můžete citronem a medem. Pokud si budete vařit polévku, dejte do ní hodně zeleniny a nešetřete ani česnekem a cibulí. Polévky jezte horké, udělá vám to dobře.
Své uzdravení podpoříte nejen pitným režimem, ale i stravou. Jezte jednoduchá jídla, nezatěžujte organismus smaženými jídly nebo mléčnými výrobky, které podporují zahlenění. Dopřejte si nejen čerstvé ovoce a zeleninu, ale i maso a již zmíněné polévky.
Dejte si střídavou sprchu
Již při prvních příznacích virózy se odeberte do sprchy a vyzkoušejte jednoduchý trik. Střídejte vždy asi po půl minutě teplou a studenou vodu. Toto střídavé sprchování má obrovskou moc. Zvýšíte tak totiž počet bílých krvinek a můžete díky tomu zabránit infekci, aby propukla naplno. Je tedy opravdu vhodné začít se střídavou sprchou co nejdříve od propuknutí prvních příznaků.
Začněte teplou vodou, určitě se nepřemáhejte, teplota vody by měla být taková, jakou tělo bez problémů snese. Po chvíli si pusťte vodu studenější, ale ne úplně studenou, spíše vlažnou. Pak se osprchujte zase teplou a pak zase o něco studenější vodou. Pozor na prochladnutí, takže studenou vodu nenechte na tělo proudit déle, než 30 sekund.
Pokud je to pro vás nepříjemné, zkuste si ve sprše zaskákat nebo se otírejte žínkou. Horkou a studenou vodu byste takto měli vystřídat celkem třikrát. Končit byste pak měli studenou sprchou. Poté je nutné se rychle osušit a uložit do postele, tam zůstaňte v klidu alespoň na hodinu. Uvidíte, jak se vám uleví.
S virózou si nezahrávejte, čím dříve zasáhnete, tím dříve budete také v pořádku.
Zdroj foto: www.freepik.com