Setkali jste se již někdy s pojmem paperclipping? Možná jste se stali jeho obětí bez toho, aniž byste si to uvědomovali. Jak ho odhalit a co nejdříve se ho vyvarovat?
Jak vznikl pojem paperclipping?
Než se pustíme do vysvětlení pojmu paperclipping, pojďme si vysvětlit jak vlastně vznikl. Paper clip znamená kancelářská sponka a jeho název byl odvozen od virtuálního pomocníka pana Sponky (Clippyho), který pomáhal uživatelům při práci v programu Microsoft Office. Z roztomilé a nápomocné kancelářské sponky se brzy stal otravný element, který vás odváděl od práce. A právě to je podstata paperclippingu.
Co je paperclipping?
Tento toxický jev si nejlépe vysvětlíme na konkrétním příkladu. Ozval se vám po nějaké době muž, na kterého jste kdysi měli zálusk, ale nikdy jste se nedostali ani k první schůzce? Nebo vám na online seznamce napsal atraktivní muž a vy jste si rovnou začali v hlavě vytvářet romantické scénáře? Než se vrhnete do online dopisování, buďte opatrní. Může se totiž jednat o paperclipping. Daný člověk vám napíše, ale poté co mu odepíšete, nereaguje. Případně vám napíše ještě jednu či dvě zprávy, ale následně se na delší dobu odmlčí.
Proč vás někdo kontaktuje, když o vás nemá zájem?
Pokládáte si otázku, proč někdo paperclipping vůbec praktujte? Důvodů k tomu může mít více. Udržováním občasné komunikace si vás drží nablízku a využívá vás jako pojistku. Ve chvíli, kdy si nemá s kým psát a vyžaduje pozornost, vzpomene si na vás. Zároveň si tím zvyšuje pocit vlastní hodnoty. Kdykoliv totiž na zprávy tohoto toxického člověka zareagujete, zvyšujete mu sebevědomí a on si díky tomu připadá okouzlující a užívá si pocit, že se o něj zajímáte.
Na co si dát pozor?
Kdy se mít na pozoru a jaké otázky mohou být důkazem toho, že se jedná o paperclipping? Typické pro paperclipping jsou střídající se období zájmu a naprostého nezájmu. Udržuje s vámi někdo občasnou konverzaci na některé komunikační aplikaci a čas od času vám napíše a zeptá se jak se máte? Jestli se z této otázky nikdy nevyvinula hlubší konverzace, pravděpodobně jste se stali obětí paperclippingu. Osoba na druhé straně vás udržuje v napětí, ale nemyslí to s vámi vážně.
Jak na toxickou komunikaci zareagovat?
Existují tři způsoby, jak můžete na toxickou komunikaci zvanou paperclipping zareagovat.
Přistupte na nekalou hru
Toužíte se danému člověku pomstít, protože jste kvůli němu promarnili cenné minuty svého života a namlouvali si, že se mezi vámi vytvoří hlubší pouto a časem třeba i vážný vztah? Jestliže nedokážete toxické zprávy zcela ignorovat a chcete si užít pomstu, pokračujte v konverzaci ve stejném nezávazném duchu. Berte to jako činnost, u které se můžete odreagovat a třeba si i procvičit flirtování.
Zprávy mažte a ignorujte
Druhou možností je naprosté ignorování či rovnou mazání zpráv. Člověk na druhém konci časem pochopí, že na jeho hru nepřistoupíte a vy budete mít klid. Výhodou této možnosti je fakt, že nebudete s komunikací s neperspektivním protějškem ztrácet čas.
Vyčistěte vzduch
Poslední možnost je zachovat se asertivně a jedince na druhém konci konfrontovat. Napište mu napřímo, že chápete, o co mu jde a nehodláte s ním ztrácet svůj drahocenný čas. Případně začněte nevinným dotazem, proč vám vlastně píše. Jakmile se začne druhá strana vykrucovat a psát nejrůznější líbivé odpovědi, budete mít jasno v tom, že čelíte paperclippingu a následně si můžete dotyčného zablokovat.
Nestaňte se obětí paperclippingu. Setkat se s ním můžete nejen na seznamovacích aplikacích a v partnerských vztazích, ale také v těch přátelských a pracovních. Nejste-li si zcela jistí, že se skutečně jedná o manipulativní komunikaci, jednoduše druhou stranu napřímo konfrontujte.
Zdroj textu: www.psychologytoday.com, www.nbcnews.com
Zdroj foto: www.freepik.com