Spánek, zívání, chrápání a pravostrannost – přirozené jevy, které děláme tak automaticky, že nás ani nenapadne se nad nimi zamyslet nebo je dělat jinak. O lidské anatomii toho víme hodně, ale některé věci jsou stále záhadné, proč se takto projevujeme? Je to dáno geneticky nebo nás k tomu přivedl vývoj? Přinášíme vám 4 odpovědi na 4 fenomény.
Proč spíme?
Spánek potřebujeme všichni. Bez spánku nemůže existovat žádná živá bytost, umřela by. Člověk průměrně prospí jednu třetinu svého života. I když se může zdát, že ve spánku tělo odpočívá, opak je pravdou. Kromě toho, že pilně pracuje nervová soustava (třídí myšlenky, ukládá nabyté zkušenosti, obnovuje buňky), tak také dochází k vyplavování odpadních látek (bakterie, viry), opravují se mikrotrhlinky svalů a úponů, doplňují se zásoby minerálů a stopových prvků.
Spánek je nejpřirozenější a nejúčinnější regenerací organismu. Může být doprovázen běžnými i méně zvyklými poruchami spánku (časté buzení, špatné usínání, pocit volného pádu, náměsíčnost, skřípání zubami, mluvení ze spaní, atd.) Vždy záleží na dobře připraveném okolním prostředí, kvalitě matrace a psychiském stavu jedince.
Proč zíváme?
Většinou zíváme, když se nám chce spát, jsme unavení nebo se nudíme. Ultrazvuková vyšetření ukazují, že už od 3. měsíce zívá i plod v matčině břiše. Říká se, že nám chybí kyslík, avšak nedávné vědecké výzkumy to neprokázaly. Naopak zjistily, že zívání je reflex potřebný k ochlazení mozku, který pak lépe funguje. Během zívání vzroste tepová frekvence i objem vdechovaného vzduchu.
S nakažlivostí zívání určitě máte své zkušenosti. Je přenosné na všechny obratlovce – od ryb po savce. Má dvojí vysvětlení:
- Podle neurologů za to mohou zrcadlové buňky v předním mozku, které monitorují pohyby a zvuky v okolí a dávají mozku signál k jejich napodobování.
- Podle psychologů je zívání projev empatie upevňující vztahy mezi lidmi a jeho opakováním se lidé mentálně přizpůsobují ostatním členům skupiny, ve které se nachází.
Proč chrápeme?
Chrápání bývá nepříjemné spíše partnerům než samotným postiženým. Projevuje se při spánku, jehož kvalitu výrazně narušuje. Nejčastější příčinou bývá obezita, kouření, požití alkoholu, nemoci horních cest dýchacích či spánková apnoe. Z ložnic většinou slyšíme chrápat muže, protože ženy mají užší hrdlo.
Jestliže chrápání zasahuje do partnerského života natolik, že se ten druhý stěhuje do jiného pokoje, je nutné to řešit. V současné době se chrápání dá celkem snadno léčit, jen je potřeba poradit se s odbornými lékaři.
Proč je většina z nás praváků?
V minulosti bývali leváci považováni za méně chytré jedince a přeučovali se za praváky. Dnes už naštěstí tento názor nepanuje, ale i přesto je více než 90% lidí praváků. Zdá se nám to přirozené a zcela normální, přičemž nikdo přesně neví, proč to tak je.
Do jisté míry za tím stojí kulturní aspekty, ale nejběžnější teorií je, že pravostrannost souvisí s řečí – vzniká v levé polovině mozku, která je současně zodpovědná za pravou stranu těla. Dalším možným vysvětlením je, že ji způsobuje určitý gen. Pokud v těle chybí, začne člověk používat levou ruku.