Vánoce, jakožto nejoblíbenější svátky v roce, a to nejen pro ty nejmenší, jsou bezesporu spojeny s všelijakými dobrotami, kdy vrcholem bývá štědrovečerní večeře. Tu většinou tvoří polévka a hlavní chod. V českých domácnostech je nejčastějším pokrmem bramborový salát společně se smaženým kaprem. Ti, kteří kapru neholdují, pak volí řízek nebo vinnou klobásu.
A jak je na tom polévka? Které se pro tento slavnostní den hodí, když zrovna nikdo klasickou rybí z kapra v oblibě nemá?
Rybí z lososa
Máte-li rádi ryby a kapra zrovna nemusíte, losos bude skvělou alternativou.
Suroviny:
- půl kila lososových filetů,
- celer menšího růstu,
- pórek,
- dvě mrkve,
- 200 ml smetany na vaření,
- 100 ml bílého vína,
- 600 ml vody,
- na dochucení sůl, pepř a petrželku.
Pokrájená zelenina se orestuje na oleji, kterou poté zaprášíme moukou, opět orestujeme a přidáme smetanu, víno a vodu. Jakmile je zelenina měkká, můžeme přidat lososa a vařit ho takto po dobu přibližných 15 minut. Poté dochutíme dle potřeby solí, pepřem a na ozdobu na talíř přidáme petrželku.
Krémová hrachová
Nejste-li v rodině zastánci jakýchkoliv ryb, krémová hrachovka se může jevit vhodnou volbou.
Suroviny:
- 800 ml vývaru,
- 100 ml smetany na vaření,
- 400 g hrachu,
- 1 cibuli,
- Česnek,
- na dochucení sůl, pepř, majoránku, petrželku a samozřejmě krutony navrch.
Cibuli orestujeme na oleji dozlatova, vložíme propláchnutý hrách, také orestujeme a zalijeme vývarem. V tomto stavu můžeme vše dochutit solí, pepřem, majoránkou a česnekem. Jakmile je hrách změklý, přilijeme smetanu a polévku rozmixujeme. Rozmixovanou ji ještě povaříme a podáváme s krutony a petrželkou.
Čočková, dle libosti i s uzeným
Milovníci luštěnin zajisté tuto potravinu ocení i během večeře při tomto svátku.
Suroviny:
- 250 g čočky,
- 700 ml zeleninového vývaru,
- 350 g uzeného masa (nejlépe kolena),
- cibule,
- česnek,
- mrkev,
- 6 menších brambor,
- dle preferencí sůl, pepř, ocet a majoránka.
Cibuli si orestujeme na oleji, nejvhodnějším je ten olivový, vložíme pokrájenou mrkev a brambory a takto vše zalijeme zeleninovým vývarem. Stranou si uvaříme čočku doměkka. Takto změklou ji přidáme do vývaru, který se přisolí, opepří, vloží se prolisovaný česnek, majoránka a dle volby ocet.
Zároveň uvařte uzené maso, pokrájejte na menší kostičky, které můžete přidat do polévky. Takto s uzeným ještě povařte a můžete servírovat.
Zelňačka
Další z polévek, která dokáže navnadit na další příchozí chod a dokonale zahřát.
Suroviny:
- 500 g kysaného zelí,
- 2 klobásy,
- 700 ml vývaru,
- 6 menších brambor,
- cibule,
- zakysaná smetana,
- k dochucení sůl, pepř, cukr, bobkové listy, drcený kmín a sladká paprika.
Na oleji si orestujte cibuli a přidejte sladkou papriku, kterou taktéž orestujte. Takto se zalije vývarem, do kterého ještě vložíte pokrájené kysané zelí. Tuto směs povařte až do mléčného stavu.
Mimo si uvařte brambory, které by měly být pokrájené na kostičky. Takto uvařené a pokrájené je vložte do polévky, kterou osolte a opepřete. Dle potřeby ještě dochuťte cukrem, drceným kmínem a bobkovým listem, který by se v polévce měl vyvařit.
Na závěr jako poslední můžete přidat pokrájenou orestovanou klobásku nebo případně ještě uzené maso a završte doplněním zakysané smetany.
Houbová
Kdo má rád houby, může zvolit tuto variantu.
Suroviny:
- 500 g lesních hub nebo žampionů,
- 700 ml vývaru,
- 100 ml smetany na vaření,
- cibule a pro chuť sůl, pepř a petrželka.
Na oleji si orestujte dozlatova cibuli, přidejte houby či žampióny a ty také orestujte. Po orestování zalijte vývarem a vše takto dosolte a opepřete a povařte. Po povaření přidejte smetanu a polévka rozmixujte. Do hotové polévky ještě můžeme vložit pokrájené houby a navrch dozdobit petrželkou.
Jakou polévku podáváte na Štědrý den vy?