Láká vás připravit si domácí rohlíky, ale netroufáte si na to? Můžeme vás ubezpečit, že na jejich přípravě vůbec nic není. Recept je jednoduchý a postup zvládnete i se zavázanýma očima.
Suroviny
Před samotným pečením si připravte:
- mouku,
- vodu,
- sádlo,
- sůl,
- kvásek.
Pokud máte hotový kvásek, smíchejte ho s ostatními surovinami a připravte si kuchyňský robot. Jestliže žádný nevlastníte, čeká vás ta nejnáročnější část. Při přípravě jakéhokoliv slaného těsta totiž nejvíce záleží na tom, jak moc si s ním dal pekař práci. Těsto se totiž musí prohníst. A to pořádně.
Nestačí jen smíchat všechny suroviny a zamíchat vařečkou. Kdepak. Buď se dá celé vložit do robota, který těžkou práci odvede za vás, nebo holt vyhrnout rukávy a vrhnout se do toho postaru. Jakmile bude těsto správně uhnětené, přikryjte ho fólií a dejte alespoň na tři-čtvrtě hodiny kynout.
Pletení rohlíků
Naštěstí se nejedná o pletení vánočky ani housek, ale pouze rohlíků. Těsto si rozdělte na stejně velké části a postupně jednu po druhé tvarujte. Jak? Úplně jednoduše. Každou část nejprve rozválejte válečkem do kruhu, a následně smotejte do ruličky. Až budete mít hotovo, jednotlivé ruličky vyskládejte na plech vystlaný pečicím papírem a posypejte mákem a solí. A opět nechte kynout. Nyní už bude stačit jen půl hodinky.
Pečení a konzumace
Rohlíky se pečou v troubě vyhřáté na 190 stupňů 17-20 minut. Záleží na vašich preferencích ohledně jejich křupavosti. Čím déle je v troubě necháte, tím budou křupavější. Po vyndání z trouby je nechte vychladnout, a poté podávejte. Jelikož se jedná o čerstvé pečivo, je nejlepší jej sníst v den pečení.
Pokud jsou pro vás klasické české rohlíky nudné, vyzkoušejte různé obměny posypu. Vyzkoušet můžete například dýňová či slunečnicová semínka, směs oříšků anebo například mletou papriku.
Zdroj foto: www.pixabay.com