Levanduli zná bezpochyby každý. Její využití je opravdu velmi široké, ať už v kuchyni či kosmetice. Má prokazatelně výtečné vlastnosti, co se zdraví týče. Pokud je to jen trochu možné, pěstujte levanduli doma v květináči, v truhlíku na balkoně či zahrádce. V dnešním příspěvku vám zdůvodníme proč mít levanduli vždy po ruce.
Levandulový čaj
Má velmi uklidňující vlastnosti, tiší bolest hlavy, stres a celkové napětí. Výborná je také na poruchy trávení a střevní potíže. Pozitivně působí také na srdeční potíže a dokáže snížit krevní tlak.
Levandulové koupele a obklady
Levandule je součástí mnoha kosmetických přípravků, jako jsou masti, oleje, přísady do koupele a další. Uleví namoženým svalům, léčí mnohé kožní problémy a urychluje hojení ranek. Levanduli využijete také při problémech s vlasovou pokožkou – zabraňuje tvorbě lupů a vypadávání vlasů.
Levandule v kuchyni
Levandule nemá v kuchyni tak pestré využití, jako některé jiné koření a bylinky, nicméně její květy lze použít k dochucení některých druhů masa a ryb. Kde jí však zcela určitě výborně zužitkujete, jsou voňavé marmelády, kandované ovoce, koláče a jiné moučníky. Nakládá se také do cukru, který chytne její aroma a tento se pak používá k cukrování závinů, koláčů, slazení čaje.
Levandule v domácnosti
Zapomeňte na chemii a umělé vonné difuzéry do zásuvky. Zkuste provonět váš dům či byt pomocí přírodních prostředků. Levandule je schopná chránit bezvadně proti hmyzu. Zavěšená sušená levandule ve skříni umí odpuzovat moly. Dříve se k provonění místností levandule pálila na mírném plameni. To však dělat nemusíte – stačí ji umístit do plátěných pytlíčků a rozmístit po domě. Navozuje příjemné usínání.
Voňavé a krásné dekorace
Z této krásné kytičky se dají vyrobit úžasné dekorace. Lahodí jednak vašemu oku, ale i nosu. Mohou se z nich navázat překrásné sušené kytky, různě splétat a kombinovat s dalšími přírodními materiály. Jak pěstovat levanduli se dozvíte v našem starším článku.