Ve světě žen je mnoho otázek, na které každá chce znát odpověď. Mezi nejčastější otázky patří jistě ty o budoucnosti. Otázka plodnosti a doby produktivního věku jsou totiž pro ženu natolik zásadní, že se nad nimi už pozastavují i vědci.
Vědcům se dokonce podařilo najít odpovědi z klasických krevních testů. Díky tomu se nyní ženy mohou svého lékaře zeptat na otázky, které dodnes nebylo možné zodpovědět. Každá dospělá žena přece chce vědět, jaké možnosti má do budoucna s vlastní plodností. Zajímá to zejména ženy v produktivním věku, které se ještě necítí na mateřství, ale zároveň ví, že jednou v budoucnu děti chtějí.
Mateřství se odkládá
Otázka plodnosti v pozdějším věku se otevírá jako velké téma hlavně od té doby, kdy se ženy rozhodly odkládat těhotenství na pozdější roky života. Zatímco v minulých dobách měly ženy děti kolem dvacátého roku života, aktuálně se tato hranice pohybuje až za třicátými narozeninami.
Důvodem může být dlouhé studium, rozjetá kariéra i čekání na správného partnera, se kterým je žena ochotná založit rodinu. Také v odkládání mateřství hraje roli jistý životní komfort i finanční otázka. Není však nic víc stresujícího, než když žena sama neví, zda bude i po pár letech odkládání těhotenství nadále plodná. Co když už „to pak nepůjde“?
Zamražení vajíček
Ano, dnešní moderní doba si žádá moderní postupy. Proto se centra s asistovanou reprodukcí čím dál častěji setkávají s mladými a zdravými ženami, které přichází s požadavkem zmrazení vlastních vajíček na pozdější dobu. Ženy tak mají jistotu, že jim v úschovně zůstanou zdravá a mladistvá vajíčka pro případné oplodnění v době, kdy už si splní veškeré kariérní sny. Co když je ale takový postup zbytečně vyhrocený? Možná je ovariální rezerva vaječníků dostatečná a žena má dostatek času. Jak to zjistit?
Kolik vajíček zbývá?
Čas je neúprosný, a tak je pochopitelné, že se ženy bojí o množství zbývajících vajíček ve vaječnících. Každá zdravá žena má počet vajíček geneticky dán již od narození. S každým novým cyklem se připraví až desítky vajíček, z nich obvykle jedno dominantní projde ovulací, a v případě neoplodnění zaniká i spolu s ostatními připravenými a odchází z těla v podobě menstruace.
Pokud je zásoba vajíček vyčerpána, přichází na řadu menopauza a ukončení menstruace. U každé ženy může k vyčerpání vajíček a menopauze dojít v jiném věku, nejčastěji se tak ale děje po 40. narozeninách. Dnešní uspěchaná doba však přináší i mnoho žen s brzkým vyčerpáním ovariální rezervy a nástupem menopauzy.
Zjistěte, kolik vajíček vám zbývá
Lékaři vám nyní mohou zodpovědět tuto otázku poměrně jasně a téměř přesně. Stačí jim k tomu klasické ultrazvukové vyšetření a test z krve. Starší a méně přesný je test, který lze provádět pouze při menstruaci ženy, takové vyšetření ovariální rezervy je k dispozici již pár let i v České republice a hradí ho zdravotní pojišťovna.
Mnohem modernější a také přesnější metodu, která lze vyšetřit kdykoliv během ženského cyklu, však pojišťovny v naší zemi prozatím nehradí. Lékaři se o takovou možnost perou, jelikož moderní testy výrazně pomáhají zejména nemocným ženám nebo těm, které se snaží otěhotnět již pár let.
Před chemoterapií nebo při léčbě neplodnosti
Ženy si zjišťují vlastní ovariální rezervy zejména před náročnou chemoterapií nebo jinou, podobně invazivní léčbou. V takovém případě se doporučuje také zmrazit vajíčka. Mnoho žen si ale také zjišťuje množství vajíček i v případě, že se snaží otěhotnět již pár let a stále se početí nedaří. Výsledky testů jim usnadní přemýšlení nad dalšími kroky, jako je například umělé oplodnění nebo další zkoušení v řádu několika měsíců.
Díky výsledkům jednoduchých testů si tak může každá žena naplánovat početí, aktivní čas celého života i dobu, kdy může očekávat menopauzu.
Zdroj foto: www.freepik.com