Umíte si představit, že byste šly do společnosti s líčením jako z 90. let? Že ne? Tak, jako se posunula móda i životní styl, posunuly se i preference a trendy v líčení. Jak se ženy líčily dříve je nyní nepředstavitelné, a naopak s make-upem současnosti byste za dob Marylin Monroe nezazářily.
Make-up býval vždy populární spíše mezi ženami. V posledních letech se však začínají zapojovat i muži. Techniky, nové pomůcky i produkty se stále vyvíjí a mění. S nimi se mění i aktuální trendy v líčení. Co bylo populární před deseti lety je nyní již úplně out.
Jak to všechno začalo
První zmínky o líčení tváře odkazují na dobu asi 3 tisíce let před naším letopočtem. V Egyptě tou dobou bylo běžné, že se líčili muži, ženy i děti. Své výrazné líčení očí prováděli pomocí přírodních prvků, jílů a minerálů. Precizní a extravagantní linky si malovali pomocí kohlu, který se využívá dodnes. Zkoušeli si některé produkty i vyrobit, nicméně převážná většina z nich obsahovala olovo nebo arsen.
Líčení ve středověku
Během dalšího historického období – středověku – se názor na líčení měnil. Církev zásadně bojovala proti make-upu. Považovala to za vysoce nepřirozené a nemorální. Na některých územích byl make-up dokonce zakázán. To však ženy nezastavilo! Mnohé z nich si vyráběly svá vlastní líčidla, tentokrát již bez škodlivých látek. Využívaly k tomu přírodu. Drtily barevné okvětní lístky a následně si s nimi líčily rty i tváře. Růžové tváře a znaménko krásy u rtu byl znak vznešenosti a majetnosti. S nástupem 18. století se make-up dostal i mezi nižší vrstvy společnosti.
Zásadní změny 20. století
Make-up podobný tomu dnešnímu se začal rýsovat počátkem 20. století. Říká se, že tehdy začala éra moderního líčení. Udavačem trendů se ihned staly filmové hvězdy. První líčení, které se objevovalo ve filmech bylo téměř bílé. Pozornost se kladla na zvýraznění rysů tváře.
10. léta
V počátcích minulého století se ženy vracely na samotný začátek. Inspirovaly se starými egyptskými líčeními očí. Nesměla chybět linka ani extravagance.
20. léta
Druhé desetiletí se událo ve znamení změn. Na trhu se objevila první škála odstínů make-upu. Každá žena si mohla vybrat přesně padnoucí přímo pro ni. Už žádné nezdravě vypadající bílé tváře.
30. léta
Ve 30. letech nastoupil trend velmi úzkého až neviditelného obočí.
50. léta
V polovině století udával trendy jeden jediný člověk – Marylin Monroe. Každá chtěla vypadat jako ona. Celé líčení bylo postavené na rtech. Ženy si mohly koupit první paletky s rtěnkami. Populární byly téměř všechny odstíny. Nejvíce však letěla klasická červená rtěnka.
60. léta
Je to neuvěřitelné, ale i Česko hraje ve vývoji líčení svou roli. Společnost Dermacol uvedla na trh vysoce krycí make-up, který se začal líbit i v zahraničí. Prodal licenci do Hollywoodu, kde se stal ihned populární mezi herci.
70. léta
V této dekádě si každý představí typický tehdejší životní styl – Hippie. Veselé barvy, volné střihy a dobrá nálada. V líčení se stala populárním opálená a rozjasněná pleť.
80. léta
Tanec, hudba, lesk – tak bychom mohli popsat discodobu 80. let. Tak, jako tehdejší život byl veselý, plný života, tak i líčení hýřilo barvami. Používaly se výrazné barevné oční stíny, tvářenky ale také rtěnky.
90. léta
Poslední dekáda již usměrňovala předchozí divoká období. Na očích se nosilo tmavé kouřové líčení. Rty byly zahaleny do lesku.
Jak má vypadat make-up dnes?
Trendy posledních let se rýsují jasně – přirozenost. Nikdo by neměl poznat, že jste nalíčení. Naprostým základem je krásná hladká rozjasněná pleť bez nedokonalostí. Spíše než po vysoce krycích make-upech se sahá po lehkých tónovacích krémech. Rozhodně zapomeňte na celomatné líčení. Změny jsou i v konzistenci používaných produktů. Dnes se pudrové tvářenky a kontury používají už jen sporadicky. Populární jsou krémové produkty. Působí přirozeněji a jsou jednodušší na aplikaci.
Zdroj foto: www.freepik.com