Říkáte si, že by bylo fajn začít s během? Je to jistě dobrý nápad – tento pohyb je člověku velmi přirozený, nepotřebujete k němu žádné složité vybavení a můžete jej provádět hezky v přírodě, ale také kdekoliv jinde, kde zrovna jste. Běh je prostě ideální sport do města i na vesnici a pomůže vám procvičit celé tělo, ale také si vypěstovat dobrou kondici. Co ale k němu nutně potřebujete a bez čeho se skutečně neobejdete, je dobrá a pohodlná běžecká obuv. Jak ji vybrat a co je důležité vědět?
Jakou máte úroveň?
Při volbě běžecké obuvi je třeba se zamyslet nejprve nad tím, jaká je vlastně vaše běžecká úroveň. Teprve začínáte, nebo běháte pravidelně a jste zkušený běžec? I to vám pomůže vybrat si boty, které se pro vás budou skutečně hodit. U začátečníků, kteří navíc nutně nemají vypilovanou techniku, je lepší vybírat odolnější a pevnější obuv, která bude lépe chránit klouby. Zkušení běžci poté mohou volit klidně i barefootové nebo hodně minimalistické varianty.
Na jakém povrchu budete běhat?
Je zcela zásadní, po čem budete běhat. Pokud je to asfalt nebo podobný zpevněný povrch, bude se vám hodit klasická silniční běžecká obuv, která má obvykle jemný vzorek a odvádí případnou vodu. Do lesa nebo na výrazně měkčí povrchy se bude hodit spíše trailová běžecká obuv s výraznějším vzorkem. Pro kombinovaný terén bude ideální citycrossová bota, která je jakýmsi kompromisem mezi oběma.
Co je vaším cílem?
Jak chcete běhat a čeho chcete dosáhnout? Pokud plánujete běhat především jako relax, po práci, a nezáleží vám tolik na výkonu, bude se hodit klasické bota objemová, která je bohatě tlumená a bez potíží zvládne i dlouhodobou výdrž. Může být ale těžší než bota tempová nebo závodní. S těmito botami pak lépe zabodujete, pokud vám jde o rychlost, nebo se běhu chcete věnovat již na více profesionální úrovni.
Velikost je klíčová
Jakmile už víte, jakou botu budete potřebovat, je nutné vybrat správnou velikost. Základní chybou je, že si většina lidí kupuje stejnou velikost boty jako na běžné chození. Pravdou ale je, že na běhání by měla být klidně o jedno až dvě čísla větší. Po stranách chodidla musí být dostatek prostoru, aby se prsty mohly pohodlně roztáhnout a kolem palce by měl být alespoň centimetr místa. Těsná bota by způsobovala akorát nepříjemné otlaky a odřeniny.
Diagnostika došlapu
Před nákupem bot se vyplatí provést si diagnostiku došlapu. Díky tomu poznáte, jak přesně vaše chodidlo dopadá na povrch, a můžete si snadněji vybrat vhodnou obuv, která bude poskytovat dostatečnou oporu a ochranu vašich chodidel i celé pohybové soustavy.
Nechte si poradit
Nebojte se zeptat na radu zkušenějších. Širokou nabídku běžeckých bot do různých terénů můžete najít na outdoorlive.cz, kde si vybere zkušenější i začínající běžec. Běžecká bota vám skutečně musí padnout, a proto se nespokojte s kompromisy.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay